Nowa Ruda woła do przejażdżki dookoła (29 km)

30.05.2019

Nowa Ruda, Słupiec – Góra Wszystkich Świętych – Góra Św. Anny – centrum miasta – Dawna Kopalnia Węgla – Ścianka wspinaczkowa – Nowa Ruda, Słupiec

 

Nowa Ruda postanowiła włączyć się w istniejącą, dobrze oznakowaną sieć tras pieszo-rowerowych, dzięki którym turysta w sposób bezpieczny może przemieszczać się po naszym terenie. Trasę można rozpocząć na nowej ścieżce rowerowej, która ma swój początek w Słupcu, przy wjeździe na Osiedle Waryńskiego. Jadąc ulicą Broniewskiego należy włączyć się w oznakowany szlak pieszo-rowerowy „Dwie wieże”, który prowadzi na szczyt Góry Wszystkich Świętych z wieżą widokową. Stamtąd, przemierzając szlak, wjechać na szczyt Góry Św. Anny z drugą wieżą z lokalnego czerwonego piaskowca. Następnie zjechać ulicą Nowa Osada do ulicy Sybiraków, po której prowadzi nowopowstały szlak rowerowy. Zjechać do rynku, a następnie na ulicę Cmentarną. Tu możemy zostawić jednoślad na parkingu rowerowym i zwiedzić miasto na pieszo np. oznaczonym szlakiem spacerowym „Grodu nad rzeką Włodzicą”, zaczynając spacer przy fontannie Rudek. Po obejrzeniu atrakcji w centrum jadąc ulicami Piastów, Przechodnią i Józefa Piłsudskiego wjedziemy na ulicę Obozową, gdzie jest największa z atrakcji miasta – Dawna Kopalnia Węgla. Kierując się szlakiem młoteczkowym dotrzemy do najwyższej w Polsce ścianki wspinaczkowej, z której z powrotem można wrócić do początkowego punktu ścieżki rowerowej przy Osiedlu Waryńskiego.

 

1. Rynek i Ratusz

Obecny ratusz jest trzecim noworudzkim ratuszem w tej lokalizacji, a czwartym historycznie. Zbudowany został w 1884 r. w stylu biedermeier. W północno-zachodnim narożniku budynku wmurowano fontannę z barokową figurą Św. Floriana (1756 r.). Ratusz, jeden z najładniejszych w Polsce, jest budowlą reprezentacyjną, która nabiera szczególnego charakteru wieczorem. Ciekawostką są znajdujące się w Ratuszu gabloty z odciskiem paleozoicznego gada (Dateosaurus macrourus), żyjącego kiedyś na tym terenie.

2. Fontanna Rudek

U ujścia dawnego wylotu kanału młynówki zamieszkał kamienny stwór, nazwany „Rudek”. Nasz gad pluje wodą niby jadem, strzegąc dawnego młyna i starej fabryki zabawek. Pierwowzorem do wykucia fontanny z czerwonego piaskowca była odnaleziona w noworudzkiej kopalni paleozoiczna jaszczurka. Przy moście zamontowano tablicę z legendą o gadzie. W pobliżu znajduje się „Galeria Sztuki Mozaika”, w której lokalni artyści prezentują swoje prace.

3. Dawna Kopalnia Nowa Ruda

Atrakcja turystyczna powstała na bazie części obiektów po zlikwidowanej kopalni KWK „Nowa Ruda”. W skład placówki wchodzi Podziemna Trasa Turystyczna „Kopalni Węgla Kamiennego w Nowej Rudzie”, wykorzystująca sztolnię ćwiczebną Zespołu Szkół Górniczych. W skład ekspozycji, prezentowanej w budynku dawnej dyspozytorni, wchodzi wystawa, prezentująca noworudzkie górnictwo węgla kamiennego: jego historię i organizację, górnicze narzędzia i urządzenia, stroje i ubiory robocze oraz modele dawnych budynków i maszyn. Obok wejścia do sztolni zobaczyć można makietę szybu „Lech”.

4. Wieża widokowa na Górze Świętej Anny

Wieża uważana jest za jeden z najlepszych punktów widokowych Ziemi Kłodzkiej. Zgodnie z przekazami w 1882 r. wzniesiono tutaj pawilon, a przy nim drewnianą platformę o wysokości 5 m. W 1906 r. pomost ten z konieczności pomniejszono. Wtedy pojawił się pomysł budowy murowanej wieży widokowej. Staraniem Carla Ferche, ówczesnego przewodniczącego noworudzkiej sekcji Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego, w 1911 r. postawiono i oddano do użytku wieżę z czerwonego piaskowca o wysokości 14 m, zbudowaną na planie czworokąta. W 2014 wieżę zmodernizowano.

5. Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych

Wieża powstała dzięki staraniom słupieckiej sekcji GGV – Kłodzkie Towarzystwo Górskie. W 1889 r. wybudowano mini wieżę o wysokości 2,8 m. 20 lat później sekcja GGV zaproponowała budowę nowej, wyższej wieży. Niedługo potem oddano do użytku nową, okrągłą, zwieńczoną galeryjką wieżę widokową o wysokości 14 m. Po gruntowanym remoncie w 2011 r. można z niej podziwiać piękne panoramy Sudetów Wschodnich i Środkowych.

6. Ścianka wspinaczkowa

Szyb Nowy I, będący symbolem miasta i regionu (znajdujący się w dzielnicy Słupiec), od października 2014 roku uzyskał nową funkcję turystycznorekreacyjną. Powstała na nim najwyższa ścianka wspinaczkowa w Polsce
(58,80 m).