Z Broumova na Ruprechtický Špičák i z powrotem (30 km)

30.05.2019

Broumov – Olivětín – Janovičky – Ruprechtický Špičák – Ruprechtice – Hynčice – Broumov

 

Piękna wycieczka rowerowa trasą prowadzącą po szosach i drogach leśnych. Wyprawę rozpoczniemy w centrum miasta Broumov, jadąc po żółtym szlaku turystycznym do broumovskiej dzielnicy Olivětín. W tym miejscu możemy zrobić pierwszy przystanek naszej wycieczki – zwiedzenie zakładu produkcyjnego i muzeum browarnictwa w browarze Pivovar Broumov. Następnie pokonamy strome podejście do miejscowości Benešov i dalej w kierunku wsi Janovičky, gdzie możemy odetchnąć po trudnym podjeździe podziwiając piękną panoramę Kotliny Broumowskiej, pasma Ścian Broumowskich i Gór Suchych. Dotarliśmy już pod samą granicę państwa. Kontynuujemy po niebieskim szlaku jadąc zalesionym, pofalowanym terenem Gór Suchych. Mniej więcej w połowie wycieczki dotrzemy do ogólnodostępnej wieży widokowej na szczycie Ruprechtický Špičák, który jest najwyższym punktem (881 m n.p.m.) Wysokość stalowej konstrukcji to niemal 30 m, a do góry prowadzi 100 stopni. Kilka lat wcześniej doszło do pożaru, z powodu którego na szczycie prawie nie ma drzew. Dzięki temu otwierają się stąd imponujące, dalekie widoki. Przy dobrej pogodzie zobaczymy Karkonosze, Góry Orlickie i Masyw Śnieżnika. Wracamy turystycznym szlakiem rowerowym nr 4002 „Góry Suche” przez miejscowości
Ruprechtice i Hynčice do Broumova.

 

1. Klasztor benedyktyński

Klasztor stanowi dominantę architektoniczną miasta Broumova. Ten pochodzący z XIV w. kompleks architektoniczny w 2008 r. uzyskał status zabytku kultury narodowej. Obecny wygląd opactwa jest wynikiem przebudowy w stylu szczytowego baroku, wykonanej w latach 1728-1733, w większości wg projektu K. I. Dientzenhofera. W ramach zwiedzania można zobaczyć m.in. cenną zabytkową bibliotekę klasztorną z 17.000 woluminów, jedną z najlepszych na świecie kopii Całunu Turyńskiego (wykonaną w 1651 r.), kościół św. Wojciecha, czy mumie z Vamberka. W opackim skrzydle zabudowań klasztornych swoją siedzibę ma Muzeum Ziemi Broumovskiej.

2. Historyczne centrum miasta

Szczególnie dotyczy to rynku, gdzie zachowały się kamienice wybudowane na średniowiecznych fundamentach, z zachowanymi sklepieniami gotyckimi. Jednym z najwyższych obiektów rynku jest budynek Starego Ratusza, który już od poł. XIII w. służył jako dom wójta. W 1804 r. w domu nr 54 powstała stała scena teatralna. Dzięki temu działał tu jeden z najstarszych teatrów w Czechach. Na szczycie kolumny maryjnej (z 1706 r.), pochodzącej z warsztatu Jana Brokofa, znajduje się figura Madonny. Z centrum miasta prowadzą miejskie trasy turystyczne, tzw. Questy.

3. Drewniany kościół cmentarny p.w. Maryi Panny

Jest to druga najstarsza w pełni drewniana budowla w Europie. W 2008 r. kościół został uznany za zabytek kultury narodowej Republiki Czeskiej. W obejściu kościoła znajdują się renesansowe i empirowe płyty nagrobne oraz szereg tablic drewnianych z dawnymi zapisami kronikarskimi, będącymi świadectwem historii Broumova i Ziemi Broumovskiej. Najstarsza płyta, z połowy XVI w., wspomina o klęskach żywiołowych, jakie w tym czasie dotknęły region. Drewniany model kościoła (wykonany w 1925 r.) można zobaczyć w zbiorach Muzeum Ziemi Broumovskiej.

4. Broumovskie Ściany

Na terenie wąskiego grzbietu górskiego w 1956 r. utworzono Narodowy Rezerwat Przyrody. Do wyboru jest wiele szlaków turystycznych, a głównym punktem ich przecięcia jest punkt widokowy Gwiazda. Broumowskie. Z pewnością warto dotrzeć do punktów widokowych, takich jak: pod Bożanowskim Szpiczakiem, na Koronie, Sępie Gniazdo, czy Kamienna Brama. Tutejszym fenomenem są tzw. Sławeńskie Grzyby (Slavenské hřiby), które można zobaczyć nad wsią Slavný.

5. Ruprechtický Špičák

Najwyższy punkt czeskich Gór Suchych (Javoří hory) wznosi się na wysokość 880 m.n.p.m. i znajduje się na północ od Broumova, dosłownie parę metrów od polskiej granicy. Z wysokiej metalowej wieży widokowej rozciąga się niezwykła pełna panorama z dalekim widokiem.

6. Grupa Kościołów Broumovskich

Miejscowe kościoły barokowe zostały wybudowane w latach 1709-1743 według projektu Krzysztofa Dientzenhofera (czeski architekt pochodzenia niemieckiego), przy współpracy i kontynuacji prac przez jego syna Kiliana Ignacego. Jest to wyjątkowe przedsięwzięcie budowlane, będące przejawem niezwykłego rozmachu gospodarczego z ówczesnych czasów. Łącznie powstało wtedy 10 kościołów, które są rozmieszczone na terenie dawnego broumovskiego majątku klasztornego.