Stołowogórska trasa rowerowa (32 km / 44 km)

30.05.2019

Radków – Tłumaczów – Ścinawka Górna (Sarny) - Ścinawka Średnia – Suszyna – Wambierzyce – Radków (– Guzowata – Božanov – Zalew Radkowski – Radków)

 

Trasa zaczyna się na pograniczu polsko-czeskim w miejscowości Radków i dalej prowadzi do Tłumaczowa, gdzie warto poświęcić chwilę na obejrzenie panoramy okolicznych gór. W Tłumaczowie i kolejnej miejscowości – Ścinawce Średniej – znajdują się ciekawe zabytki sakralne, a nad Ścinawką Górną góruje dwór Sarny. W tym miejscu możemy kontynuować dalej w kierunku Suszyny bądź skręcić w lewo i udać się w kierunku Włodowic/Nowej Rudy. W Ścinawce Średniej przecinamy drogę krajową nr 387 i jedziemy drogami lokalnymi do Ścinawki Dolnej, gdzie rozpoczyna się – najpierw łagodny, a później bardziej stromy – podjazd do Suszyny. W tej miejscowości znajduje się 27-metrowa kamienna wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę okolicznych pasm górskich; przy dobrej widoczności widać z niej nawet Karkonosze z najwyższym szczytem: Śnieżką. Stąd kierujemy się do Raszkowa, tam skręcamy w prawo i jedziemy do Wambierzyc. W Wambierzycach warta obejrzenia jest monumentalna Bazylika, Kalwaria oraz zabytkowa Ruchoma Szopka. Następnie wracamy łatwą trasą do Radkowa. W mieście obejrzymy zabytkowy rynek, ratusz i kościół. Możemy zatrzymać się na przystani rowerowej, zlokalizowanej w okolicach rynku. Z rynku można wyruszyć ulicą Grunwaldzką w stronę czeskiej miejscowości Božanov, mijając po drodze taras widokowy na górze Guzowata, lub wyruszyć ulicą Jagiellońską w stronę położonego u podnóża Gór Stołowych Zalewu Radkowskiego, będącego doskonałym miejscem na krótki odpoczynek. Następnie kierujemy się do granicy państwa i dalej do miejscowości Božanov, albo z powrotem do Radkowa.

 

1. Tłumaczów

Kościół pw. św. Piotra i Pawła z XVII w. Wnętrze jest w stylu barokowym z akcentami rokokowymi.

2. Ścinawka Górna – Sarny

Kompleks dworski „Sarny” – pierwsze zabudowania wzniesiono ok. 1590 r. Przebudowa i rozbudowa nastąpiły XVII/XVIII w. Obiekt jest sukcesywnie remontowany, organizowane są tu koncerty, działa kawiarnia.

3. Ścinawka Średnia

Kościół pw. św. Magdaleny wybudowany w XIV w. i przebudowany w XVIII w.

4. Suszyna

Wieża widokowa „Suszynka” wzniesiona na wys. 469,2 m n.p.m. Widać z niej: Góry Stołowe, Broumowskie, Karkonosze, Masyw Śnieżnika i inne.

5. Wambierzyce (Vambeřice)

XVIII-wieczna budowla tytuł Bazyliki Mniejszej otrzymała w 1936 r. Monumentalnością zadziwiają schody i renesansowa fasada. Jej wnętrze jest w stylu barokowym. Na uwagę zasługują także Góra Kalwaria z XVIII w. oraz XIX-wieczna „Ruchoma Szopka” z 800 figurami.

6. Radków

Radków prawa miejskie uzyskał ok. 1320 r. Wygląd Rynku ukształtował się na przełomie XIV/XV w. W sercu miasta wznosi się renesansowy ratusz z 1543 r. Kościół św. Doroty – powstał w XVI w., a obecny wygląd zyskał po renowacji w XIX w. Zalew usytuowany u podnóża Szczelińca Wielkiego odwiedzany jest szczególnie latem, ale najpiękniej wygląda w palecie barw jesiennych.