Szlak Wież Widokowych (zielony), część północna

10.10.2018

Wędrówkę rozpoczynamy na placu przy stacji kolejowej „Nowa Ruda”. Węzeł drogowskazów znajduje się naprzeciwko budynku dworca. Z tego miejsca, oprócz obydwu części szlaku zielonego odchodzą także szlaki: żółty, niebieski i czarny.

Przy drogowskazach schodzimy wąskimi schodami w dół, w kierunku doskonale widocznego budynku tzw. „Dworu Górnego”, czyli dawniejszego Oberwaldtizer Schloss. Wzniesiony w 1598r. Przez właściciela dóbr ziemskich w Nowej Rudzie, Bernharda von Stillfried. Pełnił funkcję siedziby von Stillfriedów, potem hrabiego von Magnis. W 1823 spłonął, po czym został odbudowany i przebudowany w latach 1850-1860.

Po II wojnie światowej Dwór Górny pełnił rolę domu kultury, potem siedziby Hufca ZHP. Po kapitalnym remoncie w 2012r. stał się obiektem hotelowo-restauracyjnym. W 2010 roku znaleziono niezwykły skarb – zastawę rodową von Tschischwitzów.

Omijamy Dwór Górny wokół ogrodzenia, przy bramie wjazdowej skręcamy w prawo w asfaltową drogę (ul. Kościelna), którą dochodzimy do rozwidlenia z ul. Martwą. Skręcamy ostro w lewo i schodzimy dość stromą drogą w kierunku mostu na Włodzicy. Przechodzimy przez most i docieramy do Stadionu Miejskiego, głównej siedziby Klubu Sportowego „Piast”. Po prawej mijamy wzniesiony z czerwonej cegły budynek dawnego hotelu i gospody „Pod Czterema Lwami” (dziś ośrodek zdrowia). Cztery lwy znajdują się na dachu budynku.

Przekraczamy ulicę Fredry i idziemy w kierunku nowego parkingu przy markecie (nieopodal Liceum Ogólnokształcącego). Przy Liceum skręcamy w lewo, wchodząc na dość stromo wznoszący się deptak. Idziemy aż do skrzyżowania z ul. Krańcową, gdzie skręcamy w prawo i idziemy między budynkami osiedlowymi, mijając po lewej nieodległy Szpital Miejski. Przecinamy ulicę Kościuszki i wchodzimy znów między budynki osiedla. Wkrótce docieramy do skrzyżowania z ulicą Szpitalną, skręcamy w lewo (w górę) i idziemy aleją nad Osiedlem Piastowskim, mijamy Szpital Miejski alejką, widząc go po lewej stronie. Wkrótce osiągamy ogrody działkowe. Główną aleją przechodzimy między ogródkami i opuszczamy je bramą północno-wschodnią, w najwyższym punkcie. Nad ogródkami szlak skręca w prawo i doprowadza do drogi szutrowej, na której skręcamy w lewo. Tu zmniejsza się dotychczas dość duże nachylenie i osiągamy dość płaskie wzniesienie na zboczu Sokolego Garbu. Teraz już łatwiej wędrujemy drogą wśród pól, mijając nieliczne gospodarstwa. W tym miejscu należy zachować ostrożność. Po przejściu pomiędzy dwoma gospodarstwami szlak wykonuje skręt w prawo, a po około 100 metrach bardzo ostro w lewo. Po chwili docieramy do krawędzi lasu i wchodzimy drogą przy lesie stopniowo coraz wyżej. Po niecałym kilometrze szlak skręca w prawo, w głąb lasu (uwaga – szlak nieco zarośnięty). Spostrzegawczy znajdą przy krawędzi lasu mały kamienny drogowskaz – pamiątka po przedwojennym szlaku wytyczonym przez działaczy Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego (GGV). Idziemy doskonale widoczną polną drogą aż do osiągnięcia grzbietu Wzgórz Włodzickich. Opuszczamy Nową Rudę, a szlak poprowadzi nas dalej na północny-zachód w kierunku coraz lepiej widocznego masywu Góry Włodzickiej (Szczytowej, Spitzberg). Po zdobyciu szczytu można wrócić do Nowej Rudy, ale gorąco polecamy wybór szlaku niebieskiego do stacji Ludwikowice Kłodzkie, czerwonego do Świerk lub dalej zielonego – dość stromo w dół – do stacji kolejowej Świerki Dolne.