Broumov – Rožmitál – kamieniołom w Rožmitálu – granica państwa – Granicznik – Świerki

10.10.2018

Trasa po przejściu przez miasto schodzi w dół, przez rzekę Ścinawkę i zabudowaną część rzecznej niwy (dzielnica Velká Ves) z ulicą Havlíčkovą. Przechodząc przez ulicę Havlíčkovą, zmierza na północny wschód w stronę Gór Suchych (czes. Jávoří hory) położonych przy granicy państwa. Po opuszczeniu miasta trasa najpierw wznosi się, a potem przechodzi falistym terenem do wsi Rožmitál. Po drodze mija szereg drobnych barokowych kapliczek. Prowadzi przez otwarte pola i rozproszoną zieleń skąd widać miasto Broumov z dominującą wschodnią fasadą klasztoru benedyktynów oraz Kotlinę Broumowską. Jej granicę od południa na zachód tworzą Góry Stołowe i Broumowskie Ściany – piaskowcowe masywy osiągające wysokość 919 metrów na szczycie Szczelińca Wielkiego (już na terenie Polski). Północny i wschodni horyzont zamykają graniczne Góry Suche, osiągając na północnej stronie wysokość 880 metrów (Ruprechtický Špičák), a po polskiej stronie w Górach Kamiennych horyzont zamyka szczyt Waligóra o wysokości 936 m. Brunatny kolor okolicznych pól jest spowodowany wyższą zawartością tlenków żelaza w tutejszych glebach, które są zwietrzałymi skałami osadowymi z okresu permu.

Przechodząc przez górną część wsi Rožmitál, trasa biegnie u podnóża grzbietu Gór Suchych, zbudowanych ze skał wulkanicznych. W zboczach znajduje się zagłębienie kamieniołomu, w którym wydobywa się skały wulkaniczne w postaci kruszywa i żwiru. W nieczynnej części kamieniołomu jest ścieżka dydaktyczna, która może służyć nie tylko do poznawania tutejszych skał wulkanicznych i minerałów (włącznie z kilkoma rodzajami kamieni półszlachetnych), ale również jako przykład rekultywacji obszarów wydobywczych.

Za kamieniołomem trasa wznosi się w poprzek zboczy czeskiej części Gór Suchych, z widokami na Kotlinę Broumowską otoczoną górami. Po przejściu przez las z żółtym szlakiem trasa przecina granicę państwa na szczycie. Stąd schodzi do pierwszej polskiej osady – Granicznik, a następnie do wsi Świerki, gdzie otwierają się piękne widoki na Góry Kamienne i Sowie.